Advent

4. adventní neděle

22. prosince 2013 v 18:30 | Adele.
Nedávno jsem psala článek ohledně první adventní neděle a najednou už tu je čtvrtá.
Mám v hlavě spisovatelský blok (můžu vůbec něco takového mít, když nejsem spisovatelka?), no jednoduše absolutně nevím co tu mám napsat, takže jen ve zkratce. Měsíc utekl jako voda a za dva dny tu máme Štědrý den. Den, na který jsme všichni čekali a po roku je konečně tu! Chtěla bych Vám popřát krásné prožití vánočních svátků. Doufám, že si je pořádně užijete :)

adventní obrázek - Adventní svíčky

1. adventní neděle

1. prosince 2013 v 0:11 | Adele.
Je pár minut po půlnoci a já jsem vzhůru, tak proč nenapsat článek už teď? :)
Chtěla jsem napsat nějaký super článek, ale jsem unavená, nemám nápady a je pro mě těžké napsat i tohle.
Takže jenom rychle. Přeju všem krásnou první adventní neděli a nezapomeňte zapálit svíčku na Vašem adventním věnci. :)
Jako každoročně, i letos bude věnec taky na blogu.

adventní obrázek - Adventní svíčky

Advent 2013

15. listopadu 2013 v 16:10 | Adele.
Adventní neděle jsou charakterizovány tradičním zapálením jedné svíčky na adventním věnci. Samozřejmostí je i prodloužená otevírací doba v obchodech, ať každý stihne nakoupit dárky, dekoraci a další zajímavé zboží.

Letos budou adventní neděle v těchto datech:
železná neděle 1.12.2013 - 1. neděle v prosinci
bronzová neděle 8.12.2013 - 2. neděle v prosinci
stříbrná neděle 15.12.2013 - 3. neděle v prosinci
zlatá neděle 22.12.2013 - 4. neděle v prosinci

Advent 2012

20. září 2012 v 15:31 | Adele.
Vánoční čas, který je tak oblíbený, začíná Adventem. Letos to bude trošku později, než tomu bylo minulý rok. To však nic nemění na tom, že si letošní Advent musíte dokonale užít.
Advent 2012 začíná 2.12.2012. Právě se začátkem Adventu je spojené pečení medových perníčků a návštěva trhů. K tomu navíc můžete vytvořit či upéct adventní věnec. Na dveře pověste věnec a domov si ozdobte vánoční výzdobou. Ve městech i na vesnicích se slavnostně rozsvítí strom.

Advent je čtyřtýdenní období před Vánoci.
První adventní neděle (železná neděle) je 2.12.2012
Druhá adventní neděle (bronzová neděle) je 9.12.2012
Třetí adventní neděle (stříbrná neděle) je 16.12.2012
Čtvrtá adventní neděle (zlatá neděle) je 23.12.2012

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Těším se až budu dělat adventní věnec :) Pak to uteče jako voda a budou Vánoce :)Advent

10. listopadu 2011 v 16:52 | Adele.

Advent

Advent (z lat. adventus příchod) je začátek liturgického roku a přípravou na Vánoce. V teologickém smyslu se advent vyznačuje dvojím očekáváním - slavnosti narození Ježíše Krista a jeho druhého příchodu na konci času.

Obsah

[skrýt]

[editovat]Dějiny adventu v Západní církvi

Adventní věnec je začátkem liturgického roku a přípravou na Vánoce; Vojvodina.
Stopy adventní liturgie lze nalézt již v polovině 5. století v Ravenně. Teprve v polovině 6. století se objevuje také v Římě. V obou případech byl advent chápán jako příprava na slavení Narození Páně. Naproti tomu v Gálii vlivem iroskotských misionářů (Kolumbán Mladší) získala adventní doba postní ráz a byla chápána jako kající příprava na druhý příchod Kristův na konci času. Z adventní mše bylo vypuštěno Gloria a užívala se postní fialová barva mešních rouch. Něco z těchto postních obyčejů proniklo ve 12. století i do římské liturgie; především už zmíněné vynechání Gloria a liturgická barva. Postní ráz adventu se však v Římě neprosadil.
Západní církev slavila různý počet (4 až 6) adventních nedělí. Papež Řehoř Veliký stanovil čtyři adventní neděle. Přestože francký král Pipin III. stejně, jako jeho syn Karel Veliký, nařídili v celé říši dodržovat papežovo ustanovení, čtyři neděle se prosazovaly jen velmi zvolna. Zdá se, že teprve v 10. - 11. století se čtyřtýdenní advent ujal v celém galskofranckém prostoru. Ambroziánský ritus Milánské arcidiecéze slaví šest adventních nedělí doposud.

[editovat]Advent v církevním kalendáři

Advent začíná 1. nedělí adventní, tedy neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Konec adventu pak představuje západ slunce Štědrého večera. Liturgickou barvou je fialová. Třetí neděle adventní se nazývá Gaudete a v liturgii je dovoleno užít barvu růžovou.
Pravoslavná církev dodržuje až dodnes šestitýdenní advent, který trvá od 15. listopadu do 24. prosince, a to jako období postu. U pravoslavných advent není začátkem církevního roku. Na Východě začíná církevní rok už 1. září.
V západní tradici je advent také dobou zklidnění. Odpovídalo to životnímu stylu našich předků za dlouhých prosincových nocí. Dnes je však advent komerčně využíván, a proto o něm jako o době ztišení lze mluvit jen v prostředí křesťanských tradic. Výrazným symbolem adventu je adventní věnec ozdobený čtyřmi svícemi podle počtu adventních nedělí. Děti otevírají obvykle adventní kalendář.
Česká hudební tradice se může pochlubit výjimečným počtem kvalitních adventních písní. Uplatňují se zejména při jitřních mariánských mších zvaných roráty.

[editovat]Adventní neděle

V současnosti se jednotlivé adventní neděle označují jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Toto označení je čistě komerční a nemá nic společného s křesťanskou tradicí.[zdroj?] Cílem tohoto označení je pouze povzbudit komerční pojetí Vánoc a podpořit zákazníky v nakupování vánočních dárků a potravin.[zdroj?] O těchto nedělích mají obchodníci obvykle prodlouženou otevírací dobu.


Omlouvám se, možná je článek nepřehledný, ale aspoň něco :))
 
 

Reklama